Link_Error
Link_Error
Link_Error
BG_ERROR

Wszystkie Aktualności

Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Terapia daremna w oddziale intensywnej terapii - w świetle praktyki klinicznej, prawa i etyki".

23 stycznia 2015 roku, godz.11.00-16.00.

Audytorium im. Jana Pawła II, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Borowska 213, 50-556 Wrocław

więcejKonferencja Naukowo-Szkoleniowa "Terapia daremna w oddziale intensywnej terapii - w świetle praktyki klinicznej, prawa i etyki" 


Majaczenie pooperacyjne jest związane ze zwiększonym ryzykiem chorobowości, ubytku zdolności poznawczych, złej jakości życia i śmiertelności a także zwiększonymi kosztami opieki medycznej. Dokonano przeglądu badań randomizowanych, po to by ocenić skuteczność środków farmakologicznych w zapobieganiu i leczeniu majaczenia pooperacyjnego po zabiegach kardiochirurgicznych.

więcejŚrodki farmakologiczne służące do zapobiegania i leczenia majaczenia pooperacyjnego u pacjentów poddawanych zabiegom kardiochirurgicznym: przegląd i metaanaliza. 


Złamanie biodra jest stanem cechującym się dużą śmiertelnością i chorobowością wśród chorych w podeszłym wieku. Zoptymalizowana płynoterapia śródoperacyjna może być korzystna w tej grupie chorych. Badano, czy śródoperacyjna płynoterapia monitorowana przy użyciu analizy konturu tętna w porównaniu ze standardowymi metodami u chorych znieczulanych podpajęczynówkowo, może przynieść korzyści w postaci skrócenia czasu do osiągnięcia stanu umożliwiającego wypis i zmniejszenia częstości występowania powikłań pooperacyjnych.

więcejPłynoterapia kontrolowana metodą LiDCO (Lithium Indicator Dilution Calibration) u chorych poddawanych alloplastyce stawu biodrowego w znieczuleniu podpajęczynówkowym. 


Pierwsza praca opisująca zastosowanie ultrasonografii w blokadach nerwów ukazała się w 1994 roku. Kolejne lata przyniosły dynamiczny rozwój technik obrazowania i ich wykorzystania w anestezjologii. W Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) w Warszawie pierwszą blokadę splotu ramiennego pod kontrolą ultrasonografii wykonano w 2009 roku. Od tego czasu metoda ta zajęła stałe miejsce w naszej praktyce klinicznej. Przedstawiamy analizę skuteczności i bezpieczeństwa blokad wykonanych pod kontrolą ultrasonografii oraz z użyciem metod klasycznych w latach 2007-2013.

więcejWpływ wprowadzenia obrazowania ultrasonograficznego na jakość blokad splotu ramiennego wykonanych w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii CMKP w Warszawie w latach 2007-2013 


Operacyjne leczenie jest coraz częstszą metodą leczenia otyłości. Zabiegi LRYGB i LSG są wykonywane metodą laparoskopową, ale oba związane są ze średnim uszkodzeniem tkanek przewodu pokarmowego. W związku z tym zachodzi potrzeba odpowiedniego postępowania w uśmierzaniu bólu pooperacyjnego, zwykle wymagającego użycia opioidów. U pacjentów otyłych, ze względu na ryzyko powikłań oddechowych w okresie okołooperacyjnym, powinno się stosować opioidy minimalnie wywołujące sedację, jak np. oksykodon.

więcejZastosowanie oksykodonu w leczeniu bólu pooperacyjnego u pacjentów otyłych: porównanie z morfiną 


Zgodnie z komunikatem z dnia 31 grudnia 2014 roku "Anaesthesiology Intensive Therapy" znajduje się w części B wykazu czasopism naukowych. Liczba punktów przyznawanych za publikację w czasopiśmie wynosi 9.

więcej "Anaesthesiology Intensive Therapy" znajduje się w części B wykazu czasopism naukowych 


Rozlane uszkodzenie mózgu jest zasadniczym elementem zespołu poresuscytacyjnego, opisywanym u 30–80% chorych z pozaszpitalnym nagłym zatrzymaniem krążenia (NZK), odpowiadającym za wysoką śmiertelność oraz deficyty poznawcze i neurologiczne prowadzące do niepełnosprawności. Różnorodność i dynamika objawów oraz możliwości rehabilitacji pacjentów po NZK są słabo poznane.

więcejNeuropsychologiczne i neurologiczne konsekwencje pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia z oszacowaniem potrzeb neurorehabilitacynych: prospektywne badanie pilotażowe 


Celem pracy była ocena wyników leczenia interwencyjnego pacjentów po nagłym zatrzymaniu krążenia (NZK) pozaszpitalnym o prawdopodobnie wieńcowej etiologii, przyjmowanych do pilnej diagnostyki inwazyjnej naczyń wieńcowych.

więcejWyniki leczenia inwazyjnego u pacjentów po nagłym zatrzymaniu krążenia: 10 lat doświadczeń centrum kardiologii interwencyjnej 


Ultrasonograficzna wizualizacja naczyń krwionośnych szyi jest złotym standardem podczas kaniulacji żyły szyjnej wewnętrznej (IJV). Niemniej jednak ta metoda nie wyeliminowała zupełnie ryzyka niezamierzonego nakłucia i kaniulacji tętnicy. Echokardiografia przezprzełykowa (TEE) skutecznie weryfikuje położenie prowadnicy w sercu, ale jest metodą inwazyjną i nie zawsze dostępną. Badaliśmy łatwość wykonania i potencjalną użyteczność echokardiografii przezklatkowej (TTE) w ocenie położenia dystalnego końca prowadnicy w prawym przedsionku (RA) przed poszerzeniem i kaniulacją IJV.

więcejUżyteczność przezklatkowej echokardiografii w potwierdzeniu położenia kaniuli centralnej: badanie obserwacyjne. 


Wybór techniki znieczulenia u osób poddawanych wymianie stawu biodrowego jest nadal dyskusyjny. Założeniem tego badania było udowodnienie, że znieczulenie ogólne niesie za sobą więcej korzyści w bezpośrednim okresie po znieczuleniu niż blokada rdzeniowa.

więcejCałkowite znieczulenie dożylne versus znieczulenie podpajęczynówkowe do zabiegu wymiany stawu biodrowego, kontrolowane badanie z randomizacją. 


Copyright © 2011-2024 Via Medica. Wszystkie prawa zastrzeżone. VIA Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. 58 320 94 94,